2025. január 29.
Szerző: Ügyvédi Iroda

2025. január 15-én hatályba lépett az új ingatlannyilvántartási törvény, amelynek részeként bevezetésre került a Földhivatal új elektronikus felülete, az E-ING rendszer, amelyen keresztül továbbra is lehetőség van e-hiteles tulajdoni lap lekérésére. Fontos változás, hogy 2025. január 16-tól megszűnt az Ügyfélkapus bejelentkezési mód; a digitális ügyintézéshez mostantól Ügyfélkapu+ vagy DÁP azonosítás szükséges.

Tulajdoni lap lekérésének díjai és feltételei

A tulajdoni lap lekérésének, illetve más Földhivatali eljárási díjak nem változtak, a tulajdoni lap lekérésének díja változatlanul 4.800 Ft. Továbbra is lehetősége van minden magánszemélynek évente kétszer ingyenesen lekérni tulajdoni lapot, azonban új korlátozásként ezt már csak a saját ingatlanára vonatkozóan teheti meg, vagy ha az ingatlan vonatkozásában valamely joga a tulajdoni lapon bejegyzésre került (pl. haszonélvezet). Más ingatlanok tulajdoni lapjának ingyenes lekérése esetén az alapdíj háromszorosának megfelelő büntetésre lehet számítani.

A Tulajdoni lap ingyenes lekérésének lépései a következők

1. IDE kattintva léphet a Földhivatal Online rendszerének bejelentkezési oldalára.
2. Bejelentkezés: A jobb felső sarokban kattintson a „Bejelentkezés” gombra.
3. Település kiválasztása: A bejelentkezés után válassza ki az ingatlan fekvése szerinti települést, amelyet követően a rendszer automatikusan átirányítja egy új felületre.
4. Szolgáltatások indítása: A megjelenő új felületen kattintson a „Szolgáltatások indítása” gombra.
5. A megjelenő lehetőségek közül, a pontosabb találat érdekében – amennyiben ismeri a helyrajzi számot – válassza a „Keresés helyrajzi szám alapján” pontot.
6. Szolgáltatás kiválasztása: A helyrajzi szám megadását követően választhatja ki, hogy az ingatlan „leíró adatait” , amely csak a tulajdoni lap I. részét jeleníti meg vagy „E-hiteles tulajdoni lap másolatot” szeretne lekérdezni, amely az ingatlan teljes tulajdoni lapjának megismerését teszi lehetővé.

Társasházi lakás esetén a törzslap lekérése

Társasházi lakások esetén fontos információkat tartalmazhat még magának a társasháznak a tulajdoni lapja, az úgynevezett törzslap. Ez különösen lényeges lehet a társasházi tulajdonostársak elővásárlási jogának ellenőrzése során. A törzslapot az ingatlan helyrajzi számának első két számsorával lehet lekérni. Például, ha a lakás helyrajzi száma 54321/0/A/1, akkor a törzslap a 54321/0 helyrajzi szám alatt érhető el.

A tulajdoni lap jelentősége

A tulajdoni lap ismerete elengedhetetlen ingatlan adásvétel vagy hitelfelvétel során. Segítségével ellenőrizhetjük a tulajdonosi viszonyokat, a bejegyzett terheket, és azt is, nincs-e már folyamatban lévő tulajdonjog-változás az ingatlanra vonatkozóan.

  1. Az ingatlan alapvető paraméterei (helyrajzi szám, cím, alapterület, jelleg)
  2. A tulajdonosok adatai, tulajdonszerzés jogcíme és időpontja, tulajdoni hányad
  3. Az ingatlant terhelő jogok és jogilag jelentős tények

A tulajdoni lap ismerete elengedhetetlen ingatlan adásvétel vagy hitelfelvétel során. Segítségével ellenőrizhetjük a tulajdonosi viszonyokat, a bejegyzett terheket, és azt is, nincs-e már folyamatban lévő tulajdonjog-változás az ingatlanra vonatkozóan.

Földhivatali díjak

A tulajdoni lap díján kívül más földhivatali eljárások költségei is növekedtek:

  1. Általános ingatlan-nyilvántartási eljárás: 10.600 Ft/ingatlan
  2. Jelzálog bejegyzése és módosítása: 20.000 Ft/ingatlan
  3. Társasház-alapítás bejegyzése: 6.600 Ft/albetét, de legfeljebb összesen 100.000 Ft
  4. Társasházi alapító okirat módosítása: 10.600 Ft/érintett albetét, de legfeljebb 160.000 Ft
  5. Soron kívüli eljárás díja: 16.000 Ft, amelyet az általános díjon felül kell megfizetni

Felhívjuk a figyelmet arra, hogy tulajdonjog-fenntartással történő ingatlan adásvétel esetén, a 2025. január 15. napján indult eljárások során az általános ingatlan-nyilvántartási díjat, azaz 10.600 forintot kétszer kell megfizetni. Ennek oka, hogy az eljárás kezdetén a tulajdonjog-fenntartáshoz kapcsolódó vevői jog, majd a teljes vételár kifizetését követően a tulajdonjog bejegyezését kérjük a Földhivataltól.