Szerző: Ügyvédi Iroda
Az alábbi tájékoztatóban szeretnénk megvilágítani, hogy mi is az alapvető különbség a szavatosság, jótállás és garancia fogalmak között. A kérdések kapcsán a jogszabályok alapvetően két kategóriát határoznak meg. Vannak olyan termékek és szolgáltatások, amelyekre kötelező, jogszabályok által előírt jótállást kell biztosítani, és vannak, amelyekre nem.
- Kötelező jótállást kell biztosítani sok tartós fogyasztási cikkre, amelyeket a vonatkozó 151/2003 Kormányrendelet kifejezetten nevesít. Ahogy korábbi cikkünk (http://www.mada
rassy-legal.com ) is ismertette, a kötelező jótállás alá tartozó termékek listája nemrég bővült. Sok termék tartozik ide, és legtöbbre érvényes az, hogy csak bruttó 10.000,- Ft vételár felett kötelező a jótállás, aminek tartama ezekben az esetekben egy év./hibas-termek-v asarlasa-eseten -ervenyesitheto -jogok/
Fontos kiemelni, hogy kötelező jótállást csak az a kereskedő vállal, aki fogyasztóknak (tehát a normál utcai embernek) ad el termékeket. Hasonló szabályok vonatkoznak bizonyos szervizelési szolgáltatásokra is.
- Minden egyéb termékre, amelyek nem tartoznak a fenti körbe, a Polgári Törvénykönyv általános szabályai vonatkoznak. Ezekben az esetekben már szavatosságról beszélünk, aminek időtartama 2 év, és árhatárok itt már nincsenek.
A jótállás és a szavatosság közötti alapvető különbség a bizonyítási teherben van, tehát abban, hogy a hibát kinek kell bizonyítania: míg a jótállásnál a fogyasztó egyszerűen csak visszahozza a terméket, ami hibás, és nem kell bizonyítania semmi mást, addig a szavatosságnál már a végfelhasználónak, tehát a vásárlónak kell bizonyítania, hogy valóban fennáll a hiba. A szavatosság esetén – mivel nem jótállásról beszélünk – jótállási jegyet sem kell kiadni.
- Az új Polgári Törvénykönyv egy új rendelkezést is behozott: a termékszavatosságot. Ezek szerint a végfelhasználó közvetlenül a gyártóval szemben is érvényesítheti igényeit, és gyártónak minősül a forgalmazó és az importáló A hibát a végfelhasználó a forgalomba hozataltól számítva maximum 2 éven belül jelentheti be, a hiba orvoslására pedig vagy kijavítást, vagy – ha javításra nincs mód – kicserélést lehet alkalmazni.
Fontos, hogy termékszavatosságról csak olyan hibáknál lehet beszélni, amelyeknél a hiba már a forgalomba hozatalkor megvolt (gyári hiba), és a végfelhasználónak kell bizonyítania, hogy a termék már hibás volt. Végül szeretnénk feloldani egy nagy tévedést: a garancia fogalma jogilag nem létezik. Garancia alatt a köznyelvben a jótállást szokás érten, de természetesen sok itt is a félreértés. Ezért is javasoljuk, hogy ha Önt is összezavarják a fogalomhasználatok, vagy ha érdekli, hogy pontosan hogy tudja igényét érvényesíteni, mit takar a gyári hiba, illetve mi a teendő akkor, ha nem kapott a hiba bejelentéséről jegyzőkönyvet, forduljon bizalommal hozzánk!
Vegye fel a kapcsolatot irodánkkal, kérje kollégáink segítségét!
Székhely: 1117 Budapest, Váli utca 4.
Mobil: +36 20 993-5371
Telefon: +36 1 786 2003
Hétköznap 9-18 között
E-mail: office@madarassy-legal.com
Kövessen minket a Facebookon is!